2009 – BBC (BRIAN)

Wokalista PLACEBO Beian Molko przyznaje iż jest lekko zdenerwowany przed zbliżającą się premierą szóstego studyjnego albumu Battle for the Sun. Zespół niedawno zakończył nagrania w Toronto z producentem Tool Dave?m Bottrill oraz koncowe szlify w Londynie z Alanem Moulderem.
’Po chichu jestem pewny siebie ale jednocześnie jestem pełen obaw’ mówi. ’Znajdujemy się obecnie w dziwnym stanie nieświadomości kiedy to kończysz nagrywać płytę i przygotowujesz się do przedstawienia jej światu. Dopiero gdy zaczniesz grać koncerty okaże się ile ludzi się pojawi, ile osób wciąż jest zainteresowanych’.
Od wydania ostatniej płyty Meds minęły trzy lata. Placebo przeszło przez burzliwy okres który zakończył się odejściem wieloletniego perkusisty Stev?a Hewitta z powodu 'różnic osobistych oraz muzycznych’.
’Zanim nagraliśmy tą płytę przeszliśmy przez coś co nazywamy 'rozwodem’, który poprzedzony był mrocznym depresyjnym okresem’ zdradza Molko. ’Relacje osobiste między członkami zespołu się rozpadały’ . Po odejściu poprzedniego perkusisty do obozu dołączył tleniony blondyn Steve Forrest. ’Atmosfera jest obecnie o wiele weselsza’ przyznaje Molko. ’Odkąd Steve jest z nami mamy wrażenie że mamy małego braciszka w zespole którego można odrobinę pozaczepiać ale oczywiście z miłości.’ Pierwszym singlem z nowej płyty będzie ciężki gitarowy utwór z dodatkiem instrumentów dętych ? For What it?s Worth. 'Użyliśmy kilku soulowych diw w tej piosence i włączyliśmy je w pięcio częściową harmonię tej płyty’ mówi Molko o piosence, która niedawno miała premierę w programie Zane Lowe?a. ’Jedna z nich występowała w (jazzowej grupie) Galliano, inna pracowała z Jamiroquai. Więc to bardzo doświadczone fantastyczne wokalistki. Jeśli chodzi o instrumenty dęte to po prostu zdecydowaliśmy się ich użyć ponieważ jeszcze nigdy tego nie robiliśmy. To jest coś co nas motywuje. Chcemy wszystkiego spróbować. Nie chcemy się powtarzać przy każdej płycie, pragniemy przekraczać granice’. Płyta składa się z 13 utworów m.in. Kitty Litter, Kings of Medicine, Devil In Details oraz Ashtray Heart ? czyli pierwotna nazwa zespołu przed przemianą w PLACEBO. Tro obchodzące 15 rocznicę zaplanowało latem powrót na festiwale Glastonbury oraz Reading. ’Gdy gramy na Reading zawsze coś się psuje. Ostatnim razem musieliśmy zejść ze sceny na 15 minut ponieważ zepsuł się sprzęt. Istnieje cała lista wypadków które się nam tam przytrafiły ale widok Smashing Pumpkins, Nirvany, Hole, Bjork czy Foo Fighters na raz pierwszy na tej scenie był bardzo ekscytujący. Dodatkowo, w czasach gdy jeszcze nie byliśmy znani, bawił nas widok znanych osób w różnych stanach upojenia alkoholem.’

Premiera Battle for The Sun ? 8 czerwiec 2009.
Z PLACEBO rozmawiał reporter Newsbeat Greg Cochrane.

tłumaczenie:placeboworld.pl


Dodaj komentarz