2006 – KERRANG 2 (BRIAN MOLKO)

Brian Molko: Piosenki które odmieniły moje życie

KOOL THING, SONIC YOUTH
Od Sonic Youth wszystko się zaczęło. Cały album Goo zmienił moje życie ponieważ wcześniej nie byłem świadom możliwości muzyki gitarowej. Mieli bardzo punkowe podejście do gitar, odrzucili zasady i dopasowali gitary do siebie. Pokazali mi również piękno atonalnych akordów i dysonansów. Otworzyli przede mną nowy świat.
Gdzie znajdziesz: Goo, 1990

RIVER EUPHRATES, PIXIES
Miałem 16 lat i dorastałem w Luxemburgu kiedy usłyszałem ją po raz pierwszy. Nigdy wczesniej nie słyszałem głosu jak Black Francis?. Był tym pulchnym młodzieńcem śpiewającym jak kastrat, to było niespodziewane. Natychmiast mnie zafascynował I poszedłem od razu kupić ?Surfer Rosa?. The Pixies są bardzo ważni dla Placebo po dziś dzień ? nagraliśmy cover ?Where is my mind?? a pewnego razu Frank Black dołączył do nas na scenie, co było niesamowitą chwilą.
Gdzie znajdziesz: Surfer Rosa, 1988

HOLIDAY IN CAMBODIA, DEAD KENNEDYS
Miałem obsesję na punkcie Dead Kennedys w wieku lat 13. Chyba rozwijałem wówczas mój światopogląd polityczny. Ponieważ mieszkałem w Luksemburgu mój dostęp do muzyki był pomieszany i nie odkryłem punka poprzez angielskie zespołu, tak jak to powinno być. Odkryłem prawdziwie polityczny anty-Reaganowski amerykański punk. Teksty Jello Biafra przemawiały do mojej anty systemowej postawy. Wciąż są moim ulubionym punkowym zespołem.
Gdzie znajdziesz Fresh Fruit For Rotting Vegetables, 1980

SHEELA-NA-GIG, PJ HARVEY
Steve[Hewitt, perkusja] pokazał mi PJ kiedy byliśmy na uniwersytecie. Jej styl pisania od razu wywarł na mnie znaczący wpływ. Powalił mnie jej bardzo osobliwy głos oraz napięta, nerwowa instrumentacja. Wyrażała wewnętrzną udrękę, pragnienie, pożądanie i odrzucenie. Zawsze była bardzo odważna, nie obawiała się nagrać albumu brzmiącego jakby ktoś na ciebie krwawił.
Gdzie znajdziesz: Dry, 1992

BLISTER IN THE SUN, VIOLENT FEMMES
Słuchałem tej piosenki gdy zdałem sobie sprawę że mógłbym śpiewać. Włączyłem ją w samochodzie mojej mamy w drodze z supermarketu gdy miałem około 13 lat, mój głos brzmiał dokładnie jak głos [wokalistki Violent Femmes] Gordon Gano. Od tamtej chwili pochłaniałem ten album oraz młodzieńczy bunt w nim zawarty. To bardzo dziwna indywidualna płyta prawie rockowy folk i prawdopodobnie nie powinna w ten sposób działać? ale działa.
Gdzie znajdziesz: Violent Femmes, 1983

CHELSEA HOTEL NO.2, LEONARD COHEN
Jestem wielkim fanem Leonarda Cohena a to była jedna z pierwszych piosenek które nauczyłem się grać na gitarze akustycznej. W tamtym czasie zafascynowany byłem Janis Joplin a to jest tak naprawdę historia ich obojga w pokoju hotelowym uprawiających sex i biorących narkotyki. Jego teksty są mistrzowskie, bardzo proste. Leonard Cohen do dziś wywiera mnie mnie wpływ posłuchaj ?In The Cold Light Of Morning? z naszego albumu ?Meds? a go znajdziesz.
Gdzie znajdziesz: New Skin For The Old Ceremony, 1974

DON?T LET ME BE MISUNDERSTOOD, NINA SIMONE
Pierwszy raz gdy to usłyszałem miałem wrażenie że jest to kompletny opis mojej osoby. Słowa ?I?m just a soul whose intentions are good, Oh Lord, please don?t let me be misunderstood? (jestem duszą z dobrymi intencjami Panie spraw abym nie pozostał niezrozumiany?). Mówi o kimś kto ciągle coś pierdoli, co robię, ale mam dobre intencje. Umieszczę ten tekst na moim nagrobku. To doskonale oddaje jak widzę moją własną duszę
Gdzie znajdziesz: Broadway-Blues-Ballads, 1964

GUILTY PLEASURE!
TOTAL ECLIPSE OF THE HEART, BONNIE TYLER

Jest niesamowita. Napisał ją Jim Steinman, który również odpowiedzialny jest za albumy Meat Loaf ale to zdecydowanie jest jego najlepsze dzieło. To był wielki hit gdy byłem dzieckiem i ciąż widzę video clip w mojej głowie. Kiedyś usłyszałem ją w radio. Nie wiedziałem co to jest ale poczułem mrowienie na całym ciele i powiedziałem ?Co to kurwa jest? Niesamowite?. Nie lubię jej z kiczowatych powodów tylko z tych prawidłowych.
Gdzie znajdziesz: Faster Than The Speed Of Night, 1983

BRIAN RÓWNIEŻ KOCHA:
Paranoid ? Black Sabbath
Hit The North ? The Fall
Yeah,Yeah, Yeah Song ? The Flaming Lips
The Model ? Kraftwerk
Closer ? Nine Inch Nails
Fuck The Pain Away ? Peaches
When Doves Cry ? Prince and The Revolution

Kerrang 06/2006
tłumaczenie: placeboworld.pl


Dodaj komentarz