2013 – MAGAZYN GITARZYSTA (STEFAN OLSDAL)

gitarzysta logoMarcin Kubicki z Magazynu Gitarzysta przeprowadził wywiad ze Stefanem Olsdalem z Placebo w związku z premierą „Loud Like Love”. Wywiad ukaże się we wrześniowym numerze magazynu, a poniżej przedstawiamy fragment rozmowy:

.

Co wasz producent, Adam Noble, wprowadził od siebie do tego albumu?

Wierzę, że rolą producenta jest wyprowadzanie zespołu z którym pracuje z jego bezpiecznego terytorium. Myślę, że Adam w delikatny sposób poprowadził nas do spróbowania takich piosenek, których sami byśmy nie wydali. Popchnął nas dalej w jakimś kierunku. Co ciekawe, dorastał słuchając naszych płyt, jest więc młodszy od nas i chciał byśmy ponownie poczuli ekscytację z nagrywania. Najlepszym na to sposobem było zaproponowanie nam odpowiedniej ilości ciekawostek wprowadzonych do naszego brzmienia.

Tak jest chociażby w przypadku ?Hold On To Me?, w którym możemy usłyszeć fantastyczne elementy symfoniczne. Myśleliście, by takich smaczków było jeszcze więcej?

Wbrew pozorom to nie jest takie łatwe by poczuć chemię między sobą a utworem, jednocześnie próbując czegoś ekstremalnie innowacyjnego. Myślę, że należy w tym zachować pewien umiar. Kiedy słuchasz płyt Placebo od początku do końca, odnajdujesz na nich pewne charakterystyczne elementy, które stanowią o charakterze zespołu. Nigdy nie mieliśmy w historii naszej grupy momentu, w którym powiedzielibyśmy sobie, że nagramy czysto jazzowy czy elektroniczny album. Zawsze musiał to być krążek, który od razu brzmiałby jak Placebo. Jeśli chodzi o ?Hold On To Me?, to utwór w którym chcieliśmy osiągnąć bristolskie brzmienie lat 90-tych, a potem spróbowaliśmy dodać nieco trip hopowych elementów i smyczków. Tyle mogę powiedzieć, bo prawda jest taka, że opowiadanie o tak abstrakcyjnym procesie jak komponowanie zawsze średnio mi wychodziło (śmiech).

Kto wybierał single promujące płytę: wy czy wytwórnia płytowa?

Ja i Brian. Jeśli chodzi o ?Too Many Friends? od razu stwierdziliśmy, że to oczywisty wybór na singla. Przypomina mi trochę pop lat 70-80.

?Too Many Friends? zaczyna się od słów: ?My computer thinks I?m gay?. Kiedy to usłyszałem, od razu zrozumiałem, że będzie ciężko by ten utwór trafił w USA do stałej rotacji w radiu. Czy taki był powód, że za oceanem ?Loud Like Love? promować będzie utwór tytułowy?

Faktycznie, jeśli chodzi o Stany Zjednoczone rozmawialiśmy z wytwórnią i powiedzieli nam, że w związku z inną naturą tamtejszego radia, piosenka ta może nie zyskać zbyt dużego zainteresowania. Tam wszystko jest zupełnie inne. Stąd też taka decyzja.

A które z piosenek są twoimi ulubionymi na płycie?

?Bosco? i ?Begin The End?. Kiedy zacząłem pisać pierwszą z nich, nie myślałem nawet, że pojawi się na jakiejkolwiek płycie Placebo. Myślę, że to jest taki utwór, którego nie odważyliśmy się nagrać w przeszłości: jest inny i poruszający.

www.magazyngitarzysta.pl


Dodaj komentarz