HISTORIA

Jest rok 1994. Na stacji metra South Kensington w Londynie, dwudziestojednoletni Brian Molko przypadkowo wpada na swojego kumpla z czasów szkolnych w Luksemburgu ? Stefana Olsdala.Tak powstaje Placebo. Początkowo grają do automatu perkusyjnego, z czasem trzecim pełnoprawnym członkiem zespołu zostaje perkusista Robert Schultzberg. W 1995 Placebo wydaje swój pierwszy singiel – Brusie Pristine . Niedługo po tym zespół zostaje zauważony przez Davida Bowiego. Bowie zabiera ich na swoją trasę koncertową Outside Tour, gdzie grają jako support. Dwa lata po powstaniu, w 1996, zespół podpisuje kontrakt z Caroline Records i wydaje swój pierwszy, debiutancki album ? Placebo (17.07.96). Poza Wielką Brytanią Placebo nie odnosi wielkiego sukcesu, jednak w Anglii okrzyknięty zostaje „glamrockową wersją Nirvany”.

Po wielu konfliktach w zespole, przed nagraniem drugiego krążka Robert Schultzberg zastąpiony zostaje współpracującym wcześniej z grupą Stevem Hewittem. W takim składzie grupa wydaje kolejny album – Without You I?m Nothing (12.10.1998) który rozchodzi się się w ponad milionie kopii. Singiel Pure Morning dociera do pierwszej piątki listy przebojów i staje się jedną z najbardziej rozpoznawalnych piosenek zespołu. Od tej pory Placebo znajduje się na liście najpopularniejszych zespołów na świecie. W 1998 Placebo pojawia się w glamrockowym filmie Velvet Goldmine na potrzeby którego nagrywa cover piosenki 20th Century Boy – T.Rex.

Rok 2000 to kolejny krążek – Black Market Music (09.10.2000) z utworami Taste In Men, Special K i Slave To The Wage. W 2001 Placebo po raz pierwszy odwiedza Polskę wysępując 9 kwietnia 2001 roku w warszawskiej Stodole. Po zakończeniu trasy koncertowej w październiku 2001 trio zakupiło dla siebie trzy identyczne mini-studia, w których każdy osobno zabawiał się ze swoimi pomysłami na czwartą płytę. Po pół roku mieli już gotowe demo z 25 kawałkami, z którymi w lipcu 2002 ruszyli do angielskiego studia Townhouse. Nagrania trwały cztery miesiące pod okiem Jima Abbissa, producenta Unkle i DJ Shadow. Czwarta płyta zespołu Sleeping With Ghosts (24.03.2003) sprzedaje się w nakładzie prawie 1,5 miliona kopii na całym świecie. Jesienią 2004 roku ukazuje się kompilacja największych hitów Placebo. Płyta zatytułowana Once More With Feeling (18.10.2004) zawiera kolekcję hitów ze wszystkich czterech albumów grupy oraz dwa nowe utwory – Twenty years i I do.

Piąty album formacji zatytułowany Meds (13.03.2006) zawiera 13 piosenek nagranych przy udziale francuskiego producenta Dimitria Tikovoia. W porównaniu z poprzednimi płytami grupy, „Meds” stanowi zdecydowany powrót do rockowych korzeni. Ciężkie, syntetyczne instrumenty elektroniczne oraz studyjne eksperymenty, zostały tutaj zastąpione przez podkłady oparte na gitarze, basie i bębnach. Wśród specjalnych gości na płycie pojawia się Alison Mosshart z The Kills oraz Michael Stipe z R.E.M. w 2007 Placebo wyrusza w trasę koncertową Projekt: Revolution tour wraz z Linkin Park. Po zakończeniu trasy zespół opuszcza Steve Hewitt.

W grudniu 2008 Placebo razem z innymi artystami występuje w świątyni Angkor Wat w Kambodży na zorganizowanym przez fundację MTVEXIT koncercie charytatywnym, który miał zwrócić uwagę na problem handlu ludźmi. Jest to jedyny koncert Placebo w tym roku i zarazem pierwszy z nowym perkusitą Stevem Forrestem. W styczniu 2009 zespół ogłasza zakończenie prac nad nowym albumem. Szósty album zespołu Battle for the sun (08.06.2009) nagrany został w Toronto w Kanadzie pod okiem producenta Davida Bottrilla. Pierwsza piosenka z płyty – Battle for the sun debutuje w programie Zane Lowe’s BBC Radio 1 17 marca 2009 a następnie dostępna jest do ściągnięcia za darmo na oficjalnej stronie zespołu. Płytę promują single For what it’s worth, Ashtray heart oraz Bright lights.

05 listopada 2009 Placebo otrzymuje nagrodę MTV Europe Music Awards jako najlepszy zespół alternatywny. Trasa promujaca BFTS trwająca od 05.2009 do 09.2010 obejmuje ponad 150 koncertów. Ostatni koncert trasy (Brixton Academy/ Londyn) zostaje zarejestrowany i 31.10.2011 wydany na DVD We come in pieces. W roku 2011 Placebo gra tylko dwa koncerty: w niewielkim klubie w Berlinie oraz na festiwalu zorganizowanym z okazji 50 rocznicy firmy Mercedes w Stuttgarcie (wraz z 30 seconds to Mars).

p1Rok 2012 Placebo rozpoczyna od nagrań w studiu w Barcelonie. Początkowo zespół planuje nagrać tylko jedną piosenkę na singiel.  Prace  w studiu są jednak bardzo owocne i powstaje  o wiele więcej materiału. Część piosenek wydana zostaje 15.10.2012 jako B3EP. Pozostałe znajdą się na albumie nr 7.  Późną wiosną 2012 Placebo przerywa nagrania i wyrusza w trp2asę koncertową.  Zespól po raz kolejny współpracuje z firmą Mercedes, z którą organizuje serię darmowych koncertów w europejskich miastach. Latem Placebo pojawia się na europejskich festiwala w tym 12.08.2012 na Coke Live Music Festival w Polsce.  Jesienią zespół powraca do nagrań. 7 album powstaje w studiu Rak w Londynie pod okiem producenta Adama Noble. 21.05.2013 na oficjalnej stronie zespołu pojawiają się wyczekiwane przez fanów informacje o nowej płycie. 7 album Placebo o tytule Loud Like Love zawierać będzie 10 utworów i ujrzy światlo dzienne 16.09.2013.  Premiera radiowa pierwszego singla o tytule  Too Many Friends ma miejsce 24 czerwca. Teledysk do piosenki powstał w maju w Los Angeles a jego reżyserem jest   Saman Keshavarz. W listopadzie 2013 Placebo wyruszy w europejską trasę koncertową, której pierwszym przystankiem 12.11.2013 jest warszawski Torwar.  Bilety dostępne na eventim.pl


Dodaj komentarz