W2014 – METRO RU (BRIAN MOLKO)

wywiadOd powstania Placebo upłynęło prawie 20 lat. Które wydarzenie było najważniejsze w tym czasie?
To trudne pytanie. Myślę, że najważniejsze jest, że nasz zespół był produktywny przez ten cały czas i ciągle nie chcemy przestać.
Nie umiemy robić nic innego. Nigdy nie miałem prawdziwej pracy. Stworzyłem Placebo zaraz po ukończeniu uniwersytetu. Pisanie piosenek – to jest to co robię! Było wiele zespołów które rozpoczęły swoją działalność w tym samym czasie co my ale w końcu ich członkowie się poddali i poszli do normalniej pracy. W tym sensie jesteśmy jak The Rolling Stones. Oni mają dużo pieniędzy i nie muszą grać koncertów ale nadal grają bo nie mają innych zainsteresowań. I my też. Teraz zespół jest na uprzywilejowanej pozycji. Za każdym razem jak wydajemy nowy album są ludzie zainteresowani jego przesłuchaniem. Nawet po 20 latach. To niewiarygodne. I jestem za to niezmiernie wdzięczny.

Jak twoje zdolnośli pisarskie zmieniły się przez tez czas?
Stałem się lepszy w tworzeniu historii. Historii, które mają swoich własnych bohaterów. Można to zauważyć na naszym nowym albumie Loud Like Love. Paradoksalnie dzięki temu stalem się bardziej szczery i bezbronny w moich piosenkach.

W jaki sposób internet zmienił przemysł muzyczny?
Zmienił wszytsko! Nikt już nie kupuje płyt CD ani Vinyli

To dobrze czy źle?
To zależy od słuchacza, nieprawdaż? Teraz mamy generację ludzi którzy uważają, że praca która wymaga poświęcenia dużych nakładów finansowych i energii powinna być za darmo. Uważam, że jeżeli nie będziesz kupować albumów swoich ulubionych artystów, nie będą oni w stanie przetrwać w przemyśle muzycznym przez dłuższy czas. Bedą zmuszeni znależć inną pracę jeźdząc na taksówce czy czyszcząc szkła w barze.

Mam nadziej,ę że masz wystarczającą ilość pieniędzy żeby nie musieć opuścić muzyki?
Szczerze powiedziawczy nie chcę dyskutować o sprawach finansowych.

Co sądzisz o Conchicie Wurst zwyciężczyni Eurowizji 2014?
Naprawdę pytasz mnie o Eurowizję? Serio? To strata czasu! Nie mam telewizora i nie obchodzi mnie Eurowizja. To nawet nie jest wydarzenie kulturalne. Marnujesz swój czas pytając mnie o nią.

Jaka jest najbardziej szalona rzecz, którą zrobił twój fan?
Gdy wskakują na scenę czasami bywa niebezpiecznie. Zdarzyło się, że uszkodzili nasz sprzęt. Nie popieramy takich akcji. Na szczęście to zdarza się coraz rzadziej ale ciągle jest wiele osób próbujacych wbiec na scenę i mnie przytulić jak śpiewam. Do diabła! Czemu to robisz? Nie widzisz że aktualnie pracuję? To naprawde nie najlepszy moment na przytulanie.
W ciągu ostatnich 20 lat wiele dziwnych rzeczy zostało również rzucone na scenę. Butelka z moczem. Nawet szynka, całe opakowanie. To niewiarygodne. O i monety, monety są bardzo bolesne!

Brałeś udział w wielu kolaboracjach. Kto był najbardziej interesującym muzykiem z którym pracowałeś?
Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. To byłoby niegrzeczne.

Powiedz nam cos o Twoim synu

Cody mnie bardzo kocha, na własne oczy zobaczył jak trudne jest granie muzyki i koncertowanie.

Wiele osób twierdzi, że wasza muzyka jest ponura. Lubisz słuchać weselszych rzeczy np. pop, reggae?
Raggae? Lubię reggae! Lubię klasykę i operę. Nie słucham dużo rock’n’rolla. Dla mnie nie ma zbyt wiele ciekawego materiału w tym gatunku. Moim ulubionym zespołem rockowym jest The National. Lubię również Queens of stone age. I jeszcze girlband z Kalifornii o nazwie Warpaint. Tak, je również lubię.

Niektórzy twierdzą, że wyglądasz jak Jared Leto. Co sądzisz o takim porówaniu?
Znamy się. Jared jest bardzo utalentowany. Dostał Oscara za rolę drugoplanową w Dallas Buyers Club. Jest bardzo interesującą osobą. Jeśli ktoś nas porównuje to nie stanowi to dla mnie problemu.

Jesteś szczęśliwym człowiekiem?

Tak, jestem stosunkowo szczęśliwy. Mam szczęście bo robię to co naprawdę lubię. Większość ludzi na naszej planecie nie ma takiej możliwości.


Dodaj komentarz