2017 – ROLLING STONE AUSTRALIA ( BRIAN )

Piosenka, która przypomina mi szkołę
Air Supply All Out Of Love, 1980
“W latach 80. chodziłem do amerykańskiej szkoły w Luksemburgu i możecie wierzyć mi lub nie ale uprawiałem sport: grałem w piłkę nożną i koszykówkę. Często jeździliśmy do Belgii, Niemiec i Francji, gdzie rozgrywaliśmy mecze przeciwko innym amerykańskim szkołom. W trakcie podróży autobusem większość ludzi słuchała muzyki z boomboxów i zazwyczaj kończyło się to pewnego rodzaju bitwą na boomboxy. Pewien koleś, który bardzo lubił słuchać kapeli Air Supply z reguły wygrywał ponieważ w moim odczuciu był to zespół, który najbardziej tolerowali nasi opiekunowie”.

Piosenka, której nie spodziewalibyście się znaleźć na moim iTunes
Bruno Mars Locked Out of Heaven, 2012
“Muszę wyraźnie podkreślić, że naprawdę nie cierpię Bruno Marsa. Nie lubię jego muzyki, jego osoby – nie lubię tej jego głupkowatej pewności siebie. W pewnym sensie go rozumiem, ponieważ jest niski, jak ja, a to jest taka przypadłość niskich mężczyzn, po prostu u niego jest to zbyt mocno wyeksponowane. Natomiast ta piosenka sama w sobie jest zdecydowanie świetnym popowym kawałkiem”.

Piosenka, której wolałbym nigdy nie nagrać
Placebo Commercial For Levi, 2000
„Sam temat piosenki jest w porządku, czyli ‘Hej koleś wyhamuj z prochami bo inaczej umrzesz’. Ale reszta brzmi bardziej jak rymowanka, która w dodatku wymienia z nazwy konkretne narkotyki, co uważam teraz za dziecinne i pozbawione wyobraźni. Przechodziłem wtedy taki etap w życiu, kiedy mój styl bycia był dość hedonistyczny i myślałem, że wszystko co stworzyłem jest pieprzonym arcydziełem. Ponadto wydawało mi się, że z mojego tyłka świeci słońce i nie przywiązywałem zbytniej wagi do kontroli jakości ponieważ oczywiście wszystko co robiłem było zajebiste! [śmiech] Ale to było w latach 90. Zmieniłem się od tamtej pory!”

Piosenka, która ma świetny tekst
Peaches Dick in the Air, 2015
“Jest to piosenka o wzmocnieniu seksualnej pozycji kobiet, co okazuje się być naprawdę świetne. Dlaczego bowiem feminizm nie może być zabawny? Dlaczego musi być jałowy i formalny? Chodzi o odwrócenie ról w społeczeństwie. Kutasy w górę, my trzęsłyśmy cyckami przez lata, więc teraz wasza kolej. Jest w tej piosence taki moment ‘Balls and dick, two balls and one dick, balls, balls, dick, dick, balls and dick’ [‘Jaja i kutas, dwa jaja jeden kutas, jaja, jaja, kutas, kutas, jaja i kutas.’ Przyp. Tłum.] O co chodzi? To jest po prostu zajebiste! [śmiech]. Piosenka ‘Dick in the Air’ jest pewnego rodzaju świadectwem na wyobraźnię, jaką zespół Peaches prezentuje w swoich tekstach i pokazuje, że można jednocześnie wzbudzić śmiech i przekazać jakąś wiadomość.”

Piosenka, która doprowadza mnie do łez
The Cinematic Orchestra To Build a Home, 2007
“Ten kawałek zdecydowanie dociera bezpośrednio do mojego serca. Chodzi o muzykę, o głos wokalisty – który jest tutaj dość wysoki, śpiewa zdecydowanie wyżej niż może, co świadczy o pewnego rodzaju desperacji. Jest to także piosenka o bezwarunkowej miłości i pragnieniu opieki nad drugą osobą, a także o przezwyciężaniu trudności losu i pokonywaniu ich z drugą osobą, którą kochasz. Ten kawałek współbrzmi ze mną ponieważ jest to coś, czego doświadczyłem będąc ojcem”

Piosenka, z której jestem najbardziej dumny
Placebo Bosco, 2013
„Każdy zespół pragnie napisać dwie piosenki. Jedną, która będzie takim hitem, że nie będzie już trzeba więcej nic tworzyć, a takiej jeszcze nie napisaliśmy, i drugą, która będzie przewyższać tożsamość zespołu. Uważam, że osiągnęliśmy to właśnie z Bosco. Możesz odjąć wszystko, co świadczy o Placebo – nas styl który prezentujemy, to jak wyglądamy, to jak pojmowana jest nasza muzyka i sam zespół – i dać komuś do przesłuchania tę piosenkę. Uważam, że istnieje ona w swoim własnym świecie, bez konieczności dodania informacji niezbędnych do jej zrozumienia, niezbędnych żeby dotrzeć bezpośrednio do odbiorcy. Przewyższyło to nas jako zespół i uważam, że jest to niesamowite osiągnięcie”.

Piosenka, którą chciałbym sam napisać
Sonic Youth Hey Joni, 1988
„Dla mnie osobiście ten kawałek pokazuje esencję Sonic Youth w jednej piosence. Ma ona pewną dysharmonię, ale także niecodzienne dźwięki, jak również unikatowe brzmienie gitar. Brałem kiedyś udział w sesji zdjęciowej dla Calvina Kleina w Nowym Jorku, było tam również wielu innych muzyków, między innymi właśnie Kim Gordon. Sonic Youth jest moim ulubionym zespołem. Wtedy dzieliliśmy razem garderobę. Ona akurat wyszła na sesję zdjęciową, a ja nagle zobaczyłem jej trampki, a na nich leżały jej skarpetki. I właśnie wtedy miałem taką chwilę, w której zamarłem i pomyślałem, że chcę powąchać skarpetki Kim Gordon. Że muszę powąchać jej skarpetki! I stałem tam, gapiąc się na jej skarpetki, walcząc z pokusą powąchania ich, już miałem je wziąć, kiedy Kim Gordon weszła do garderoby. Dobrze, że tego nie zrobiłem! To byłoby okropnie zawtydzające.”

Najlepsza piosenka, jaka kiedykolwiek została napisana
Jacques Brel Ne Me Quittes Pas, 1959
“Tytuł tej piosenki tłumaczy się: nie opuszczaj mnie. To po prostu facet, który błaga na kolanach swoją kobietę żeby go nie opuszczała. W tej piosence jest tyle desperacji i rozpaczy i jest to przedstawione z takim prawdopodobieńtwem i w taki realny sposób, że faktycznie możesz to odczuć. W pewnym momecie tej piosenki on mówi ‘Nie opuszczaj mnie, będę cieniem twojej dłoni, będę cieniem twojego psa, tylko proszę nie opuszczaj mnie.’ To jest naprawdę głębokie. I bardzo rozpaczliwe.”

tłumaczenie: Karolina